V svetu vinogradništva je proizvodnja klasične penine posebna umetnost, ki zahteva znanje, izkušnje in potrpežljivost. Eden pomembnih korakov ustvarjanja penin po klasičnem postopku, v katerem bo ravno vinar pustil svoj odtis, je stekleničenje. Ta faza bistveno začrta kakovost in značaj končnega izdelka. Pridružite se nam, da skupaj pokukamo v fascinantni svet polnjenja klasičnih penin in dodamo še en kamenček v mozaik razumevanja, kako je ustvarjena pijača, ki vas bo navdihnila z eleganco in prefinjenostjo – peneče vino.
Priprava osnovnega vina:
Potovanje se začne s pripravo osnovnega vina, običajno z mešanico različnih sort grozdja. To vino je že doživelo primarno fermentacijo in razvilo osnovno harmonijo okusov na podlagi sortnih značilnosti. Če je vinar svoje delo dobro opravil, je vino stabilizirano, filtrirano, vsebuje ustrezen delež alkohola, ima nizek pH in je kot tako pripravljeno na dolgo sekundarno fermentacijo, ki ga čaka v steklenici. Osnovno vino na Medotu v različnih razmerjih sestavljajo rebula, chardonnay in modri pinot, podrobnosti pa vedno lahko poiščete v tehničnih listih na naši spletni strani.
Liqueur de Tirage:
Za zagon sekundarne fermentacije se osnovnemu vinu doda posebej pripravljena mešanica sladkorja, kvasovk ter hranil za kvasovke skupaj z vinom, imenovana liqueur de tirage ali vrelni liker. Ta mešanica je ključna za rojstvo mehurčkov, ki dajejo penini njen brbotajoči značaj.
Sekundarna fermentacija v steklenici:
Vino, pomešano z vrelnim likerjem, se stekleniči in zatesni z neprodušnim, kronskim zamaškom. Kvasovke v vinu nato začnejo fermentacijo sladkorja, kar povzroči nastanek ogljikovega dioksida CO2. Ker pa so steklenice res trdno zaprte, CO2 ne more uiti in ostane raztopljen v vinu. S tem se ustvarijo želeni mehurčki. Ta proces lahko traja tedne ali mesece, kar omogoča razvoj kompleksnih arom in okusov. Pri tem ima pomembno vlogo tudi temperatura, ki ne sme biti previsoka, da ne nastane preveč kvasovk.
Zorenje na finih drožeh:
Po končani sekundarni fermentaciji vino počiva in zori na usedlini finih droži, ki predstavljajo odmrle celice kvasovk. Ravno ta podaljšan stik pa prispeva k bogastvu in kremoznosti okusa ter dodatnim plastem kompleksnosti penečega vina.