Romantičnost šampanjskih postopkov ali vse, kar ste želeli vedeti o degoržiranju




Ridlanje in degoržiranje - nekoč in danes
Najprej se moramo za samo idejo odstranitve droži zahvaliti veliki dami šampanjca, Madam Clicquot. V njenih časih se je šampanjec stregel moten in poln usedlin, za boljšo komercialno uspešnost te pijače pa je ocenila, da bi moral biti bolj bister. Leta 1816 si je zamislila preprosto leseno ogrodje, v katerem je lahko postavila steklenice z grlom navzdol, da se je usedlina droži nabirala pri zamašku, sam postopek, ko so se steklenice s tem namenom več tednov obračale pod kotom in potresale, pa je postal »ridlanje«. Na koncu so navzdol obrnjeno steklenico z vidno nabrano usedlino v grlu steklenice odprli, jo podržali v tem položaju ravno prav dolgo, da se je usedlina odstranila, preden so jo hitro zopet postavili v pokončno pozicijo, dodali ekspedicijski liker in manjkajoči del šampanjskega vina ter ga pripravili za uživanje. To je bilo včasih izključno ročno delo, ki je zahtevalo mojstrsko znanje in veliko izkušenj.

Primer stojala za ročno ridlanje penin v kleti Medot.


Na etiketi klasične penine boste poleg podatka o datumu stekleničenja našli tudi podatek o datumu degoržiranja. Življenje penine, pridelane po klasični metodi, se namreč meri v dveh obdobjih. Eno je od povezano s časom počasnega zorenja v steklenici na kvasovkah, to je čas od stekleničenja do degoržiranja, drugo obdobje hitrejšega zorenja, ko kvasovke vina ne ščitijo več pred kisikom v steklenici, pa je čas od degoržiranja do trenutka, ko boste prenino odprli. Tako si boste lahko ustvarili idejo o zrelosti in svežini penine v vaših rokah.
Ali je bolje klasične penine odpirati kmalu po degoržiranju ali jih je primerno še starati, o tem se mnenja strokovnjakov razlikujejo. Pri nas smo menja, da je penina odlična za uživanje vsaj nekaj mesecev po degoržiranju, ko se ponovno umiri in zopet najde ravnovesje. Nekakšna magična formula, ki so jo razvili pri Bollingerju, pa pravi, da so šampanjci in klasične penine dobri še tako dolgo, kolikor časa so zoreli na kvasovkah. Torej, če razberete čas od stekleničenja do degoržiranja, si lahko izračunate, do kdaj najkasneje je dobro vašo penino zaužiti.


Degoržirane steklenice še kratek čas odležijo v domači kleti, nato dobijo etiketo in okrasno kapico prek plutovinastega zamaška ter se podajo na pot ustvarjanja nepozabnih spominov pri ljudeh.
Te dni je v Brdih čudovito obarvana jesen, če pridete v te kraje, dobrodošli na Domačiji Medot, kjer boste izvedeli še več o pridelavi penin po klasični metodi.